Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na koljne spotkanie w ramach cyklu "Strój jako zwierciadło kultury":
Środa 9.12. godz. 18.00
WSTĘP WOLNY
Galeria Azjatycka, ul.Freta 5, Warszawa
Słowem „batik” określa sie w Indonezji między innymi tkaniny barwione tradycyjną metodą, której zasadniczym etapem jest malowanie ciekłym woskiem. Technika ta rozwijana była w ciągu setek lat głównie na wyspie Jawie, a jej efektem są kolekcje wspaniałych i niepowtarzalnych tkanin. Batików nie tworzono jednak w celu powieszenia ich w muzeum. Były elementem stroju, podkreślały zróżnicowanie społeczne i rangę noszących je osób. Wzory, które noszone mogły być przez jednych ludzi, dla innych pozostawały jednak zakazane.
Celem prezentacji jest przybliżenie techniki tworzenia batików, najważniejszych i najpopularniejszych motywów zdobiących te tkaniny oraz ich znaczenia i przypisywanej im filozofii. Omówiony zostanie także sposób funkcjonowania „malowanych” tkanin w życiu Jawajczyków, w sferze kultury tradycyjnej sięgającej swymi korzeniami dawnych dynastii królewskich oraz zupełnie nowatorskie i powstałe stosunkowo niedawno zastosowania batików, i ich „renesans” w odległej od tradycyjnej formie.
Podczas prelekcji zaprezentowane zostaną różnego rodzaju tkaniny batikowe i wykonane z nich stroje oraz kilkadziesiąt zdjęć z Indonezji i filmy.
0 komentarze:
Prześlij komentarz