KIMONO w sztuce współczesnych artystek japońskich

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie inauguracyjne:

KIMONO W SZTUCE WSPÓŁCZESNYCH ARTYSTEK JAPOŃSKICH

Środa, 28.10.2009, godz. 18.00
Galeria Azjatycka, ul. Freta 5, Warszawa



Spotkanie z Magdaleną Furmanik-Kowalską, doktorantką na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Inauguracja nowego cyklu Strój jako zwierciadło kultury.

Prezentacja ma na celu przybliżenie znaczenia i roli kimona we współczesnej sztuce na przykładzie realizacji artystycznych kilku Japonek. Zawierać będzie również krótką historię tego niezwykłego stroju, opis jego specyfiki wyróżniającego go na tle innych strojów narodowych oraz przedstwawi stosunek współczesny Japończyków do kimona jako symbolu tożsamości kulturowej. Postara się odpowiedzieć na pytanie: jakie treści kryje za sobą noszenie go współcześnie?Wykład połączony będzie z pokazem kimon z kolekcji Muzeum Azji i Pacykiu w Warszawie.

Magdalena Furmanik-Kowalska - doktorantka Nauk o Sztuce na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, przygotowuje pracę badawczą na temat współczesnej sztuki artystek japońskich w kontekście ich kultury. Członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Orientu. Organizatorka i współorganizatorka kilku konferencji naukowych o zasięgu krajowych, jak i międzynarodowych, m.in. "Oblicza Japonii"(2005), "Sztuka Japonii" (2007), "I Kongres Sztuki Żydowskiej i Izraelskiej w Polsce" (2008). Autorka wielu artykułów na temat artystek japońskich m.in. "Rola artystek w kształtowaniu się japońskiej sztuki współczesnej” w: "Sztuka Japonii", red. Agnieszka Kluczewska-Wójcik, Wydawnictwo DiG, Warszawa 2009; „Miejsce Japonek wśród prekursorek sztuki wideo” w: "Sztuka Dalekiego Wschodu. Studia", red. Jerzy Malinowski, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2008; „Kultury Azji oczami artystek”, „uniGender” nr 1(3)/2007; „Fotofantazje”, „Zadra” 3-4/2007. Kuratorka wystaw HOarT Studio m.in. "HAIQ" w Sushi TEKEDA .

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Strój jako zwierciadło kultury

Nowy cykl spotkań w Muzeum Azji i Pacyfiku

Strój jako zwierciadło kultury.

nie tylko ochrania nasze ciała, lecz od wieków odzwierciedla naszą osobowość. Wskazuje na przynależność społeczną, manifestuje nasze przekonania i poglądy. Jego komunikacyjna funkcja jest bardzo istotna w budowaniu tożsamości kulturowej. Przygotowany cykl prezentacji ma na celu wskaznie znaczenia i kulturowej roli jaką pełni strój w różnych kulturach świata, przede wszytskim Azji. Odpowiada m.in. na pytania: Jak ubiór wpływa na postrzeganie osoby go noszącej? Jakie elementy symboliczne możemy w nim odnaleźć? Jakie inne funkcję kulturowe jeszcze pełni?